SUBSKRYBUJ KANAŁ RSS

Produkcja biodiesla z nierafinowanego oleju rzepakowego

Utworzone przez admin dnia 1 kwietnia 2014

Jakiego oleju lepiej używać do produkcji biopaliwa, rafinowanego czy nie? Zapewne większość odpowiedziałaby że rafinowanego. I to jest prawdą. Jednak ze względu na jego cenę musimy, a raczej chcemy produkować biodiesel z tańszych, a zarazem gorszych jakościowo surowców. I właśnie w tym artykule opiszę jak postępować w przypadku, gdy do produkcji biodiesla użyjemy nierafinowanego oleju rzepakowego.

Na początek skupmy się na naszym oleju i zastanówmy się czym różni się od oleju ze sklepu. Widzimy, że ma inny kolor, intensywny charakterystyczny zapach i smak. Lecz dla nas nie to jest najistotnejsze. Dla nas najważniejsze jest to, że olej ten zawiera pewną ilość wolnych kwasów tłuszczowych, które są niepożądane w naszym procesie produkcji.

Po pierwsze kwasy te reagują z wodorotlenkiem sodu tworząc mydła. Obniżają w ten sposób ilość katalizatora co spowalnia całą reakcję. Po drugie wytworzone mydła utrudniają rozdzielenie się gliceryny od biopaliwa. Z tych względów musimy tak prowadzić proces produkcji aby zniwelować lub przynajmniej zminimalizować niekorzystny wpływ tych kwasów.

I tutaj możemy pójść dwiema drogami:
Pierwsza to użycie odpowiednio większej ilości katalizatora, tak aby po przereagowaniu z kwasami tłuszczowymi w układzie pozostała jego docelowa ilość. W metodzie tej należy wyznaczyć kwasowość oleju i na tej podstawie obliczyć o ile więcej kataliatora musimy użyć. Wadą tej metody jest powstawanie mydeł które utrudniają rozdział faz ( biopaliwa od gliceryny).

Druga droga, którą moim zdaniem warto wybrać to pozbycie się wolnych kwasów tłuszczowych przez ich neutralizację. Zaletą tej metody jest to, że w otrzymanym oleju praktycznie wogóle nie ma wolnych kwasów tłuszczowych, dlatego proces transestryfikacji możemy prowadzić tak, jakbyśmy używali oleju rafinowanego. Ponadto podczas neutralizacji olej ulega oczyszczeniu z innych związków w nim występujących oraz traci charakterystyczny zapach. Dzięki temu uzyskane biopaliwo z pewnością będzie lepszej jakości od tego uzyskanego pierwszym sposobem.

Szczegółowy opis obu metod pojawi się wkrótce w następnych częściach artykułu.

Zostaw komentarz